Choroba Alzheimera (AD – Alzheimer’s disease)

 

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to choroba mózgu związana z wiekiem pacjenta. Towarzyszą jej najczęściej silne zaburzenia poznawcze. Najnowsze badania sugerują, że kluczowe aspekty choroby maga być silnie powiązane z układem endokannabinoidowym człowieka. W najbliższej przyszłości działania zapobiegawcze będą mogły być wymierzone w jego konkretne elementy, a nowe leki na Aizheimera mogą opierać na kannabinoidach.

Zastosowanie marihuany w chorobie Alzheimera

Według WHO choroba Alzheimera (AD) jest obrazowana przez dynamiczny spadek funkcji psychologicznych. Promocja AD jest hojnie rozszerzona wśród osób w wieku 65 lat lub więcej, z dynamicznym spadkiem pamięci, myślenia, języka i zdolności uczenia się. Promowanie AD powinno być oddzielone od zwykłego, związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych, który jest stopniowo powolny i związany z mniejszą niesprawnością. Choroba często zaczyna się od łagodnych objawów, a kończy na poważnym uszkodzeniu mózgu. Według stowarzyszenia Alzheimera 1 na 10 osób w wieku powyżej 65 lat cierpi na demencję typu Alzheimera. Jednym z głównych czynników progresji choroby Alzheimera jest nagromadzenie białek beta-amyloidowych u pacjenta. Na Uniwersytecie w Toronto stwierdzono, że nabilon, syntetyczny kannabinoid, był skuteczny w leczeniu pobudzenia i innych behawioralnych objawów choroby Alzheimera. Medyczny olej z konopi indyjskich zawierający THC jako dodatek prowadzi do zmniejszenia objawów neurobehawioralnych. Takich jak urojenia, pobudzenie oraz agresja, drażliwość, apatia i sen. 

Medyczna marihuana może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia choroby Alzheimera i spowolnieniu jej progresji. Ponadto THC kompetycyjnie hamuje związek acetylocholinoesterazę i dodatkowo zapobiega agregacji amyloidu β-peptydu aktywowanego przez acetylocholinoesterazę, kluczowego markera neurotycznego choroby Alzheimera. W porównaniu z obecnymi lekami zalecanymi w leczeniu choroby Alzheimera, THC jest imponująco dominującym inhibitorem agregacji peptydów beta amyloidu. Pobudzenie nocne było jednym z głównych objawów ciężkiej demencji. W badaniu pilotażowym pacjentów z ciężkim otępieniem leczono dronabinolem, czystym izomerem THC, przez 2 tygodnie. Badanie to sugeruje, że dronabinol może zmniejszać nocne pobudzenie i aktywność motoryczną u pacjentów z ekstremalną demencją. Stwarza więc wrażenie, że dronabinol może być bezpieczną, nową alternatywą leczenia zaburzeń behawioralnych i okołodobowych w otępieniu. Leczenie dronabinolem zmniejszyło powagę zaburzonego zachowania. Wyniki te pokazały, że dronabinol jest obiecującym nowym środkiem terapeutycznym, który może mieć znaczenie w leczeniu anoreksji. Podobnie jak w poprawie zaburzeń zachowania u pacjentów z AD.

Skuteczność konopi w Choroba Alzheimera

Dziś wciąż używa się konopi przede wszystkim do uspokojenia walczących z Alzheimerem pacjentów, u których wzmaga ona apetyt i ułatwia zasypianie. W przyszłości terapia kannabinoidami może polegać na bezpośrednim wpływaniu na mechanizm i postępowanie choroby przez kontrolowanie przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych  elementów działania marihuany. Obecnie w naszym organizmie kannabinoidy są silnie zagazowane w komunikację miedzykomurkową, natomiast roślinne kannabinoidy, takie jak THC czy CBSD. Mogą spowalniać tworzenie się złogów  i splotów lub redukować wywołany ich obecnością stan zapalny.

Etiologia, patogeneza:

  • Najczęstsza otępienna, nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna.
  • Wiąże się z odkładaniem plak amyloidu i splątków neurofibrylarnych.
  • Stopniowo z biegiem czasu dochodzi do atrofii mózgu (zaniku) przez stopniową utratę neuronów i synaps kory mózgu.
  • Przyczyna jest nieznana, występuje kila hipotez:
    – hipoteza amyloidowa – położenie genu APP na 21 chromosmie, odkładanie B-amyloidu, u osób z zespołem Downa choroba występuje dużo wcześniej.
    – hipoteza tau – nieprawidłowości białka tau.
    – hipoteza cholinergiczna – najstarsza, na niej bazuje farmakoterapia.
    – wpływ zanieczyszczenia powietrza – LOAD (Late Onset Alzheimer’s Disease), jest obecnie wiązana w 40-65% z czynnikami środowiskowymi, wśród których kluczowe jest zanieczyszczenie środowiska.

 

Epidemiologia i wiek zachorowania:

  • połowa nowo rozpoznawanych corocznie otępień powodowana jest przez chorobę Alzheimera.
  • Kobiety prezentują wyższe ryzyko rozwinięcia AD szczególnie w populacji po ukończeniu 85 lat.
  • 2000 w Stanach Zjednoczonych chorobowość wynosiła szacunkowo 1,6% w całej populacji (4,5 mln osób z AD na 281,4 mln osób).
  • w grupie wiekowej 65–74 (0,3 mln na 18,4 mln), przy czym wzrastała do 19% w grupie 75–84 (2,4 mln na 12,4 mln) i do 42% w grupie powyżej 84 lat (1,8 mln na 4,2 mln).
  • Chorobowość w regionach gorzej rozwiniętych jest mniejsza.

 

Objawy:

  • splątanie.
  • drażliwość.
  • agresja.
  • wahania nastroju.
  • trudności językowe.
  • utrata pamięci długotrwałej.
  • wyłączenie z życia społecznego i rodzinnego.
  • utrata funkcji życiowych prowadząca do śmierci.

Możliwe zastosowanie konopi w Choroba Alzheimera

  • Kannabidiol (CBD) to niepsychoaktywny fitokannabinoid, który wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

  • CBD jako środek przeciwzapalny, mogący zmniejszyć intensywność postępu procesu neurodegeracyjnego w chorobie Alzheimera.

  • Możliwe także połączenia kannabinoidów CBD-THC, z naciskiem na ostrożnośc przy stosowaniu THC (zaburzenia funkcji poznawczych).

 

Przydatne badania naukowe:

 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28217094/

 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28716886/

 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27471947/

 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29770251/

 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28981597/

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/