Zastosowanie medycznej marihuany w onkologii

 

Zastosowanie medycznej marihuany w onkologii

Zastosowanie medycznej marihuany w onkologii. Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych. Jej głównym celem jest zapobieganie i rozpoznawanie schorzeń nowotworowych, a przede wszystkim leczeniem pacjentów, jak również sprawowanie opieki nad nimi. Wczesna diagnostyka oraz innowacyjne leczenie mogą skuteczniej pomóc w walce z nowotworami.

Nowotwór z definicji to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej „chorej” komórki organizmu. Która rośnie w wyniku niekontrolowanych podziałów, połączonych z jednoczesnym zaburzeniem różnicowania się powstających komórek.

Leki na bazie konopi z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią nowotworową. Marihuana medyczna może pobudzać apetyt, ułatwiać zasypianie, zmniejszać lęk, co prowadzi do poprawy jakości życia chorych na raka. Nowotwór to nie jedno schorzenie, dlatego jego różne formy wymagają różnorodnej terapii, pacjenci często sięgają po alternatywne leczenie jakim są medyczne konopie.

Marihuana lecznicza jest rośliną obecnie badaną pod kątem zastosowania w radzeniu sobie z kilkoma objawami związanymi z onkologią. Takie obszary potencjalnego działania obejmują nudności, wymioty, analgezję i kacheksję.

wywołane chemioterapią. Oprócz tego istnieją doniesienia o supresji komórek nowotworu.

Kannabinoidy, dzięki swojemu multimodalnemu działaniu i dobremu profilowi bezpieczeństwa. Mogą stanowić cenne uzupełnienie leczenia paliatywnego i zmniejszać śmiertelność z powodu przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych.

Korzyści wydają się przeważać nad możliwym ryzykiem dla pacjentów objętych opieką paliatywną, zwłaszcza we wcześniejszych fazach postępującej choroby. Pacjenci z opornym na leczenie bólem mogą również odnieść korzyści z ich stosowania.

Coraz więcej argumentów przemawia za dostępnością produktów z konopi indyjskich dla wybranych wskazań. Chociaż dowody nadal nie pozwalają na zalecenie ich stosowania jako leczenia pierwszego rzutu przewlekłego bólu i innych schorzeń.

Brakuje dowodów dobrej jakości na medyczne zastosowanie konopi i konieczne są dalsze randomizowane badania kontrolowane. Aby potwierdzić lub przedefiniować rolę konopi w leczeniu pacjentów z opieką paliatywną i chorych na raka.

Stosowanie medycznej marihuany w onkologii 

 

– Dlaczego osoby, u których zdiagnozowano raka, stosują medyczną marihuanę?

– Jakie są zatwierdzone wskazania do przepisywania marihuany medycznej w onkologii?

– Jakimi drogami podawania osoby, u których zdiagnozowano raka, używają marihuany medycznej?

Aby odpowiedzieć na zadane pytania należy omówić powody używania marihuany medycznej lub zatwierdzone wskazania do stosowania marihuany. W placówce onkologicznej, takiej jak przychodnia lekarska, oddział opieki lub oddział radioterapii onkologicznej. Ponieważ dostarczają one dowodów używania konopi indyjskich.

– Osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej (np. pacjentów onkologicznych, pacjentów onkologicznych, pacjentów z nowotworami). 

–  Różne terminy związane z konopiami (np. haszysz, marihuana, zioło).

– Drogi podania (np. drogi podania, sposób użycia, pigułka).

– Omówić powody używania marihuany medycznej lub zatwierdzone wskazania do stosowania marihuany.

Analiza wykazała, że na używanie medycznej marihuany przez osoby, u których zdiagnozowano raka, mogą mieć wpływ przekonania, czy to ich własne, ich bliskich, czy też świadczeniodawców, z którymi mają kontakt. W rzeczywistości niektórzy używają marihuany medycznej, ponieważ uważają, że istnieją wystarczające dowody na skuteczność takich substancji, ponieważ słyszeli, jak inni mówią o korzyściach lub uważają, że marihuana może łagodzić pewne objawy.

Wszystkie wybrane badania i przeglądy wiązały stosowanie medycznej marihuany przez pacjentów z chorobą nowotworową ze zdrowiem fizycznym. Radzenie sobie z nudnościami i wymiotami opornymi na leczenie, uzupełnianie leczenia bólu, promowanie snu i zmniejszanie bezsenności. Poprawianie apetytu i przyjmowanie pokarmu, łagodzenie objawów mięśniowo-szkieletowych, radzenie sobie z objawami oddechowymi oraz poprawa funkcji seksualnych i libido. Badania wskazywały powody używania marihuany medycznej związane z ogólną jakością życia (ułatwienie życia codziennego i czynności domowych, do użytku rekreacyjnego). 

Trzy zatwierdzone wskazania do przepisywania marihuany medycznej w onkologii:

– Radzenie sobie z nudnościami i wymiotami opornymi na leczenie.

– Komplementarne stosowanie w celu pomocy w leczeniu bólu.

– Poprawa apetytu i przyjmowanie pokarmu.

Sposoby użycia marihuany medycznej w onkologii

Nasz przegląd określania zakresu podkreśla, że ​​w wybranych artykułach często wymieniane są niektóre drogi podawania marihuany medycznej stosowanej w onkologii. W ponad 50% badań i recenzji cytowano oleje i roztwory doustne (np. domowe oleje, roztwór doustny Dronabiol, lub nielegalny w Polsce olej RSO), kapsułki (np. domowe kapsułki, Dronabinol i Nabilone), spraye do śluzówki jamy ustnej (np. Nabiximols) oraz paloną marihuanę. Można to wytłumaczyć szeroką gamą produktów (takich jak roztwory doustne i aerozole do jamy ustnej) dostępnych w wielu krajach, takich jak Australia, na receptę Kanada zezwala również autoryzowanym detalistom na sprzedaż konopi. Ponadto wyniki wtórnej analizy danych wskazują, że roztwory doustne (55,2%), aerozole na śluzówkę jamy ustnej (27,5%) i kapsułki (17,3%) to drogi podawania najczęściej kupowane w przychodni w Nowym Jorku. Różnicę tę można wytłumaczyć faktem, że przychodnie oferują tylko niektóre sposoby podawania, takie jak roztwory doustne, aerozole na śluzówkę jamy ustnej i kapsułki, czyli produkty dopuszczone przez lokalne przepisy regulujące zakup i sprzedaż konopi.

Pacjenci z nowotworami używają konopi indyjskich (np. wędzonych, waporyzowanych, jadalnych). Oleje i roztwory doustne (np. roztwór doustny Dronabinolu) też zostały wymienione przez pacjentów. Ponadto jest kilka dróg podania w kategorii „inne” (np. czopki, miejscowo, nalewki, spraye). 

Osoby, u których zdiagnozowano raka, mogą ulec pokusie użycia czopków z konopi ze względu na ich szybki początek działania (±15 min). Rzeczywiście, efekty marihuany różnią się w zależności od drogi podania (np. początek działania, pożądane korzyści). Ich wyniki sugerują, że osoby, u których zdiagnozowano raka i pracownicy służby zdrowia pracujący z pacjentami mogą być lepiej poinformowani o różnych aspektach używania konopi indyjskich.

Sposoby podawania medycznej marihuany w onkologii

Mamy 11 dróg podania medycznej marihuany, przedstawimy je według częstości podawania.

– oleje i roztwory doustne

– kapsułki

– wędzone konopie

– spray na śluzówkę jamy ustnej

– jadalne produkty

– odparowany (vaping)  

– stosowanie miejscowe

– domięśniowo

– tabletki

– czopek i inne

Niektóre ze zidentyfikowanych dróg podawania przyjmują formę przepisanych leków, takich jak Nabilon (kapsułki), Dronabinol (kapsułki lub olej), Namisol™ (tabletki), Nabiximols (spray) i Lewonantradol (domięśniowo). 

Niektórzy pacjenci z nowotworem używają liści konopi lub pąków konopi do innych dróg podania (np. oleje lub roztwory doustne, artykuły spożywcze, czopki, miejscowe) lub kupują produkty przy użyciu różnych dróg podania (np. olej lub roztwór doustny, kapsułka, olejek do e-papierosów lub suchy konopie indyjskie), czy to legalnie, czy nielegalnie.

Celem niniejszego przeglądu było zmapowanie aktualnego wiedzy na temat używania konopi medycznych w onkologii. W oparciu o doświadczenia pacjentów z rozpoznaniem nowotworowym i ich lekarzy. Baza wiedzy skupiająca się na pacjentach, u których zdiagnozowano nowotwory związane z używaniem marihuany medycznej. Jego odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć powody, dla których pacjenci, u których zdiagnozowano nowotwór, stosują medyczną marihuanę.

Co ciekawe, badania pierwotne wykazały podobny odsetek mężczyzn i kobiet zażywających medyczną marihuanę, 48% i 49,1%. 

Medyczna marihuana u osób z nowotworem

Badania i przeglądy (98,2%) wymieniają przyczynę związaną ze zdrowiem fizycznym. Najczęściej są związane z łagodzeniem nudności i wymiotów opornych na leczenie, które wspierają stosowanie marihuany medycznej w leczeniu wywołanej chemioterapią nudności i wymioty. Uśmierzenie bólu było drugim najczęściej wymienianym powodem (73,6%).

Chociaż osoby, u których zdiagnozowano raka, mogą używać marihuany medycznej przede wszystkim w celach terapeutycznych, nasze wyniki wskazują, że stosowanie może być również sposobem na utrzymywanie kontaktu z innymi. Rzeczywiście, wydaje się, że ludzie, u których zdiagnozowano raka, czasami używają konopi indyjskich do podtrzymywania lub tworzenia relacji społecznych. Studenci czasami używają konopi indyjskich, aby wywołać interakcje społeczne z innymi. Ponieważ, jak wskazuje Phillips, „używanie marihuany jest działalnością społeczną”.

Niektóre badania pokazują, że ​​osoby z rozpoznaniem nowotworowym mogą również używać konopi w celach rekreacyjnych. Tak jak osób z HIV pokazujące, że rekreacja jest często wymieniana jako powód używania konopi indyjskich. Różnice te można wytłumaczyć nasileniem doświadczanych objawów lub skutecznością konopi w łagodzeniu objawów specyficznych dla raka lub jego leczenia (np. bólu, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, kacheksji).

Używanie marihuany medycznej było też powiązane z co najmniej jednym ogólnym powodem jakości życia. Autorzy sugerują, że używanie konopi może wpływać na jakość życia osób, u których zdiagnozowano raka. Ze względu na wielowymiarowy efekt konopi. Inne badania wykazały, że medyczna marihuana znacząco poprawia jakość życia osób, u których zdiagnozowano raka. 

Wskazania do przepisywania marihuany medycznej w onkologii

Co zaskakujące, perspektywa lekarzy nie pojawiła się w analizach, chociaż zidentyfikowano niektóre słowa kluczowe i MeSH w celu podkreślenia literatury naukowej skierowanej do pracowników służby zdrowia (np. pielęgniarstwo onkologiczne, opieka onkologiczna). Większość przyczyn związanych z używaniem marihuany medycznej (np. promowanie snu i zmniejszanie bezsenności, łagodzenie objawów mięśniowo-szkieletowych i pomaganie w radzeniu sobie z emocjami) nie była związana z zatwierdzonym wskazaniem uznawanym przez organizacje takie jak National Health Service lub Health Canada (np. nudności i wymioty wywołane chemioterapią lub ból wywołany chorobą nowotworową). 

Odkrycia te są zgodne z różnymi badaniami wskazującymi, że osoby, u których zdiagnozowano raka, stosują medyczną marihuanę w celu złagodzenia szerokiego zakresu objawów, nie tylko nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią lub bólu wywołanego przez raka. Co więcej, kilka podstawowych badań i syntez wiedzy pokazuje korzystne wyniki dotyczące stosowania marihuany medycznej w celu zwiększenia apetytu i wspomagania przyrostu masy ciała u osób, u których zdiagnozowano raka. Wiele ankiet sugeruje również, że osoby, u których zdiagnozowano nowotwór, postrzegają używanie konopi jako poprawę snu lub zmniejszenie bezsenności. Są również wskazania terapeutyczne, takime jak kacheksja nowotworowa, bezsenność, emocje i zarządzanie stresem. Które nie są obecnie uznawane przez różne agencje regulacyjne (np. National Health Service).

Nowotwory przy których możemy używać medycznej marihuany

Podczas analizy danych znaleźliśmy 11 podstawowych badań, które nie określały typu raka u uczestników. Ponadto szeroka gama nowotworów w badaniach, które wybraliśmy do przeglądu (zakres 2–25). Uniemożliwiła powiązanie konkretnych przyczyn z przepisywaniem lub używaniem marihuany medycznej.

Ponieważ wiele powodów przemawia za używaniem marihuany medycznej, badania nad różnymi rodzajami raka (np. białaczka, piersi, prostata). Stosowane metody leczenia (np. chemioterapia o silnym działaniu wymiotnym, pigułki, immunoterapia). Oraz trajektorie przebiegu choroby (np. w momencie diagnozy, w trakcie leczenia i po leczeniu). Wszystkie wydają się warte dokładniejszego zbadania. Ponadto takie dane powinny być systematycznie uwzględniane w nadchodzących badaniach. Przyszłe badania podstawowe powinny również zbadać związki między szeroką gamą dróg podania a przyczynami używania marihuany medycznej. W ten sposób świadczeniodawcy byliby lepiej poinformowani o drogach podawania, które są już stosowane przez osoby z rozpoznaniem raka, ale które nie zostały dobrze zbadane w literaturze naukowej. Dodatkowo, zbadał ten aspekt.

Przegląd zakresu wskazuje, że osoby, u których zdiagnozowano raka, stosują wiele dróg podawania marihuany medycznej. Dlatego wydaje się ważne, aby opracować działania szkoleniowe (tj. moduły, webinaria) i materiały edukacyjne (tj. listy kontrolne, plakaty). Aby pomóc świadczeniodawcom opieki onkologicznej zdobyć wiedzę na temat dróg podawania i powodów używania marihuany medycznej u osób z rozpoznaniem raka . Takie szkolenie promowałoby bezpieczniejsze i bardziej odpowiednie obserwacje osób, u których zdiagnozowano raka, którzy używają marihuany medycznej do samodzielnego radzenia sobie z objawami. 

Zakres i sposób używania medycznej marihuany w onkologii

Ten przegląd zakresu jest pierwszą bazą wiedzy mającą na celu zbadanie przyczyn używania marihuany medycznej, zatwierdzonych wskazań dla pacjentów onkologicznych oraz dróg podawania, którymi osoby z rozpoznaniem raka stosują marihuanę medyczną.

Ten przegląd wykazał, że kilka dróg podawania innych niż pigułki, wędzona marihuana i roztwory doustne oraz że osoby z rakiem używają marihuany medycznej z wielu powodów. Obejmują one cele terapeutyczne (uzupełnianie leczenia bólu, promowanie snu i zmniejszenie bezsenności, poprawa apetytu i przyjmowania pokarmu itp.) oraz trzy medycznie zatwierdzone wskazania do przepisywania konopi indyjskich w onkologii. Powody, dla których pacjenci używają medycznej marihuany, nie ograniczały się do wskazań terapeutycznych, które są obecnie uznawane przez różne agencje regulacyjne (takie jak Health Canada), co podkreśla potrzebę dalszych badań naukowych nad skutkami używania medycznej marihuany. 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/