Nudności i wymioty

 

Konopie indyjskie są jednym z najstarszych środków na nudności, a przeglądy badań prowadzonych od lat 70. przez IOM i NASEM wykazały, że konopie indyjskie są skuteczne w kontrolowaniu nudności i wymiotów. Badania wykazały, że ludzie na ogół wolą leki na bazie konopi od farmaceutycznych środków przeciwwymiotnych.

Jest to zgodne z badaniami klinicznymi, które doprowadziły do tego, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdziła, że THC jest bezpieczne i skuteczne w leczeniu nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią. FDA zatwierdziła dwa leki THC, dronabinol (MarinolTM/SyndrosTM) i nabilon (CesametTM), które są syntetycznymi wersjami THC, dostępnymi w postaci tabletek lub płynów.

Chociaż te zatwierdzone przez FDA leki zawierają tę samą substancję czynną, co większość medycznych produktów z marihuaną, w praktyce nie są one takie same. Leki zatwierdzone przez FDA są przyjmowane doustnie, ale przyjmowanie leków doustnych może być niemożliwe dla osoby, która wymiotuje w niekontrolowany sposób. Leki wykazują działanie z opóźnieniem, np. godzinę lub więcej, aby zapewnić ulgę. Nudności również drastycznie zmniejszają wchłanianie, co utrudnia działanie leków przyjmowanych tą ściężką.

Natomiast konopie wziewne zapewniają te same efekty terapeutyczne w ciągu kilku sekund, pozwalając na bardziej efektywne wchłanianie, szybszą ulgę i lepszą kontrolę dawki.

Wiele osób twierdzi, że produkty lecznicze zawierające całą roślinę (full spectrum) działają lepiej i mają mniej skutków ubocznych niż leki zawierające pojedyncze kannabinoidy. Może to wynikać z tego, jak setki aktywnych związków, np. terpenów w roślinie współdziała terapeutycznie – efekt entourage.

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Centrum Medyczne Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)