Zastosowanie medycznej marihuany w nowotworach i chemioterapii

 

Zastosowanie medycznej marihuany w nowotworach i chemioterapii

Zastosowanie medycznej marihuany w nowotworach i chemioterapii. W momencie diagnozy nowotworu, onkolog prowadzący może porozmawiać z chorym o stosowaniu marihuany jako terapii wspomagającej. Jednak zwykle to znajomi i rodzina są bardziej skłonni to sugerować, ze względu na brak wytycznych (EBM – evidence based medicine).

Obserwacje pokazują, że w ten sposób (za pośrednictwem rodziny i znajomych, tzw. „pocztą pantoflową”) udostępniana jest większość informacji na temat używania marihuany w medycynie.

Wiele osób żyjących z rakiem używa konopi indyjskich lub leków zawierających kannabinoidy, ich głównych aktywnych związków, w celu złagodzenia skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii:

  • nudności.
  • wymiotów.
  • utraty apetyt.
  • bólu.

Niektórzy używają go nawet do bezpośredniej walki z guzami nowotworowymi.

Rola marihuany leczniczej w leczeniu raka jest jednym z najlepiej poznanych ze wszystkich możliwych zastosowań. Dowody na tej stronie opierają się głównie na dwóch obszernych raportach naukowych zleconych przez rząd USA. Raporcie Institutes of Medicine (IOM) z 1999 roku oraz raporcie National Academies of Science Engineering and Medicine (NASEM) z 2017 roku.

Raport NASEM odzwierciedla zgodne wnioski 16 renomowanych ekspertów, którzy systematycznie przeglądali ponad 24 000 badań opublikowanych od czasu raportu IOM. Jest uważany za ostateczne źródło informacji na temat stanu badań nad konopiami indyjskimi i zawartymi w nich kannabinoidami.

Oba raporty wykazały, że konopie indyjskie mogą odgrywać rolę w „leczeniu raka”, jako opieka paliatywna w przypadku nudności, wymiotów i bólu.

Innym autorytatywnym źródłem informacji jest National Cancer Institute (NCI), oddział amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia. Który klasyfikuje konopie indyjskie jako medycynę komplementarną i alternatywną. Eksperci z tej instytucji zauważają, że oprócz zmniejszenia skutków ubocznych leczenia raka. Marihuana medyczna może zmniejszyć lęk i poprawić sen, co może pomóc pacjentom w walce z chorobą.

Zastosowanie medycznej marihuany w terapii nowotworowej

Szacuje się, że w 2018 roku nowotwory pochłonęły prawie 9,6 miliona istnień ludzkich na całym świecie. To sprawia, że jest to druga najczęstsza przyczyna śmierci. Jeden na 6 zgonów jest spowodowany rakiem. Leczenie nowotworów zwykle obejmujące chemioterapię zwykle wiąże się z działaniami niepożądanymi. Nudnościami, wymiotami, bólem, słabym apetytem, utratą masy ciała i różnymi innymi skutkami ubocznymi. Stwierdzono, że podawanie konopi drogą wziewną lub doustną w postaci oleju lub stałej dawki jest pomocne w łagodzeniu tych niepożądanych skutków. Skuteczność medycznej marihuany w leczeniu skutków ubocznych związanych z rakiem była badana w wielu badaniach. Badanie z 1975 roku w szpitalu University of Iowa, w którym 10 pacjentom z rakiem podano różne dawki THC. Ta wstępna próba THC na ograniczonej liczbie pacjentów ujawniła przeciwbólowe działanie leku. Badanie z dużą liczbą pacjentów 2970 respondentów, z których 1248 było obserwowanych przez 6 miesięcy wykazało znaczne zmniejszenie bólu po 6 miesiącach. 

Początkowo w skali bólu (skala VAS) ponad 50% pacjentów miało nasilenie bólu 8–10, podczas gdy po 6 miesiącach leczenia <5% pacjentów miało tak wysoki poziom bólu.  Dwutygodniowe, badanie w grupach równoległych zostało przeprowadzone na grupie 177 pacjentów z bólem 4 lub wyższym w skali numerycznej 0-10 leczonych THC. Ekstraktem CBD i THC. Dwukrotnie więcej pacjentów wykazało zmniejszenie bólu o >30% w stosunku do wyjściowego wyniku.W Vincent T Lombardi Cancer Research Center w 1988 roku 36 pacjentów poddawanych chemioterapii zbadano pod kątem skuteczności THC w zmniejszaniu nudności i wymiotów w porównaniu z prochlorperazyną. THC wykazał wyraźne zmniejszenie wymiotów i nudności u około 64% pacjentów, 8-THC to kannabinoid. Który ma niższą aktywność psychotyczną niż konwencjonalny 9-THC. 8-THC podawano jako adiuwant dzieciom w wieku 3–13 lat poddawanym chemioterapii przez 8 miesięcy i stwierdzono, że całkowicie zapobiegano wymiotom.

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/