Nowotwory i chemioterapia

 

W momencie diagnozy nowotworu, onkolog prowadzący może porozmawiać z chorym o stosowaniu marihuany jako terapii wspomagającej. Jednak zwykle to znajomi i rodzina są bardziej skłonni to sugerować, ze względu na brak wytycznych (EBM – evidence based medicine).

Obserwacje pokazują, że w ten sposób (za pośrednictwem rodziny i znajomych, tzw. „pocztą pantoflową”) udostępniana jest większość informacji na temat używania marihuany w medycynie.

Wiele osób żyjących z rakiem używa konopi indyjskich lub leków zawierających kannabinoidy, ich głównych aktywnych związków, w celu złagodzenia skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii:

  • nudności,
  • wymiotów,
  • utraty apetytu,
  • bólu.

Niektórzy używają go nawet do bezpośredniej walki z guzami nowotworowymi.

Rola marihuany leczniczej w leczeniu raka jest jednym z najlepiej poznanych ze wszystkich możliwych zastosowań. Dowody na tej stronie opierają się głównie na dwóch obszernych raportach naukowych zleconych przez rząd USA — raporcie Institutes of Medicine (IOM) z 1999 roku oraz raporcie National Academies of Science Engineering and Medicine (NASEM) z 2017 roku.

Raport NASEM odzwierciedla zgodne wnioski 16 renomowanych ekspertów, którzy systematycznie przeglądali ponad 24 000 badań opublikowanych od czasu raportu IOM i jest uważany za ostateczne źródło informacji na temat stanu badań nad konopiami indyjskimi i zawartymi w nich kannabinoidami.

Oba raporty wykazały, że konopie indyjskie mogą odgrywać rolę w „leczeniu raka”, jako opieka paliatywna w przypadku nudności, wymiotów i bólu.

Innym autorytatywnym źródłem informacji jest National Cancer Institute (NCI), oddział amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, który klasyfikuje konopie indyjskie jako medycynę komplementarną i alternatywną. Eksperci z tej instytucji zauważają, że oprócz zmniejszenia skutków ubocznych leczenia raka, marihuana medyczna może zmniejszyć lęk i poprawić sen, co może pomóc pacjentom w walce z chorobą.

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Centrum Medyczne Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)