Medyczna marihuana właściwości przeciwnowotworowe

Ponieważ coraz więcej osób żyjących z rakiem zwróciło się do konopi indyjskich jako środka terapeutycznego, pojawiają się w internecie niepotwierdzone doniesienia, case report, case study etc. o sukcesie w zmniejszaniu guzów, a nawet osiąganiu remisji. Raporty te są zgodne z kilkuset badaniami laboratoryjnymi na zwierzęcych modelach raka i ludzkich liniach komórkowych raka. National Cancer Institute wymienia informacje na temat niektórych z tych badań przedklinicznych, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe kannabinoidów.

Naukowcy zidentyfikowali kilka sposobów, w jakie kannabinoidy działają selektywnie na komórki rakowe, w tym:

  • odcinając dopływ krwi do guzów,
  • zapobiegając rozprzestrzenianiu się komórek rakowych
  • przeprogramowując komórki rakowe tak, aby wymierały

Wykazano, że kannabinoidy skutecznie zwalczają wiele rodzajów raka, w tym raka mózgu, skóry, krwi, piersi, okrężnicy, wątroby i płuc.

Tylko w kilku próbach na ludziach próbowano użyć marihuany medycznej do bezpośredniej walki z nowotworowymi złośliwymi (rakami), a wyniki były obiecujące i zgodne z doniesieniami i wieloma badaniami przedklinicznymi.

Wiele osób, które używają konopi do walki z rakiem, przyjmuje stosunkowo wysokie dawki THC w postaci ekstraktów doustnych, nawet 1000 mg dziennie, czyli około 100 razy więcej niż standardowa dawka 10 mg (0,4g suszu 20% THC).

Zwiększenie dawki w tym zakresie może być trudne, ponieważ wyższe dawki z większym prawdopodobieństwem wywołają efekty psychoaktywne, które mogą być nieprzyjemne. Dzięki doświadczeniu i tolerancji wiele osób uczy się kompensować działania niepożądane.

Podobnie jak w przypadku innych efektów terapeutycznych, badania wskazują, że połączenie THC i CBD przynosi większe sukcesy w walce z nowotworami.

Wydaje się, że kannabinoidy są skuteczne w selektywnym zabijaniu komórek nowotworowych, ale mogą również działać w stronę ochrony zdrowych komórek, w tym nerwowych (neuroprotekcja). Naukowcy spekulują, że działanie przeciwzapalne i antyproliferacyjne kannabinoidów może pomóc w ochronie przed kilkoma rodzajami raka.

 

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791144/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5054289/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3285765/

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Centrum Medyczne Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)