Jaskra to grupa schorzeń oczu, które doprowadzają do uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego, co może prowadzić do utraty wzroku (ślepoty). Najczęstszą przyczyną jest nadmiernie wysokie ciśnienie w gałce ocznej (IOP – intraocular pressure = ciśnieni śródgałkowe).
Jaskra to jedna z głównych przyczyn ślepoty powyżej 60 roku życia, rzadziej występuje także u młodszych. Choroba często nie objawia się żadnymi sygnałami zwiastuącymi, może pogarszać się stopniowo, dopóki stan nie jest w zaawansowanym stadium.
Utrata wzroku w jaskrze jest nieodwracalna, należy regularnie przeprowadzać badania oczu (pomiary ciśnienia w oku). Jeśli jaskra zostanie wcześnie rozpoznana, utratę wzroku można spowolnić lub można jej zapobiec. Najczęściej jednak leczenie jest na całe życie.
OBJAWY
Jaskra otwartego kąta przesączania charakteryzuje się ubytkowymi punktami obwodowo lub zaburzeniami widzenienia centralnego, często w obu oczach. Dodatkowo dochodzi widzenie tunelowe w zaawansowanych stadiach.
Jaskra zamykającego się kąta przesączania przebiega ostrzej, poważniej, obserwujemy w niej silny ból głowy, ból oka, nudności i wymioty, rozmazany obraz, widzenie światełek (halo), zaczerwienienie oczu.
Nieleczona jaskra ostatecznie spowoduje ślepotę. Nawet po leczeniu około 15 procent osób z jaskrą traci wzrok na co najmniej jedno oko w ciągu 20 lat.
Do głównych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą podwyższone ciśninie śródgałkowe, wiek powyżej 60 roku życia, rasa czarna, żółta lub latynoska, cukrzyca, choroby serca, nadciśnieni tętnicze, anemia sierpowata, cienkie rogówki, duża wada wzroku, urazy oka, długotrwałe przyjmowanie sterydów, zwłaszcza w kroplach do oczu.
Możliwe zastosowania konopi:
Przydatne badania naukowe:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5109652/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1147519/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6114151/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7053160/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16988594/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30550613/
Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:
Centrum Medyczne Fitokan
https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/
(kwalifikacja jest darmowa!)