Marihuana jako lekarstwo

 

Marihuana jako lekarstwo wykorzystywana jest od dawna

Od ponad 12 000 lat rośliny konopi dostarczają ludziom pożywienia i cennych włókien oraz służyły jako lekarstwo i środek odurzający. Marihuana i obecne w marihuanie kannabinoidy to lecznicze substancje wchodzące w reakcję ze znajdującymi się w organizmie receptorami. Odmiany konopi różnią się od siebie pod względem budowy chemicznej, co przekłada się na różnorodność leczniczych i efektów ich działania. 

Ludzie uprawiali konopie wcześniej niż jakiekolwiek inne rośliny. Naukowcy uważają, że rośliny konopi pojawiły się po raz pierwszy około 36 milionów lat temu w Azji Środkowej. Najwcześniejsze zapisy dotyczące stosowania marihuany jako lekarstwa pochodzą ze starożytnych Chin. Gdzie informacje o leczeniu marihuaną były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie.

Od 1500 do 200 roku p.n.e. marihuana była stosowana jako lekarstwo w basenie Morza Sródziemnego oraz Egipcie czy Grecji i w Indiach. W starożytnej Persji marihuanę opisano jako jedną z najważniejszych roślin leczniczych. W  medycynie islamskiej marihuana jest jednocześnie chwalona jako skuteczny środek leczniczy i potępiona jako niebezpieczna trucizna.

Do XVII wieku na zachodzie prawie nikt nie pisał o konopiach i leczniczym zastosowaniu marihuany. Angielscy uczeni umieścili marihuanę na liście ziołowych leków na depresje i napisali o jej właściwościach przeciwzapalnych. Angielskie odmiany konopi włóknistych były ubogie w tetrahydrokannabinol (THC) a bogate w kannabidiol (CBD).

Od II wojny światowej aż do wczesnych lat sześćdziesiątych marihuana była traktowana jako narkotyk.

W 1964 roku został odkryty główny psychoaktywny składnik konopi delta 9 – tetrahydrokannabinolu, czyli THC. Ten pozbawiony smaku płyn został odkryty w Jerozolimie przez izraelskiego naukowca.

Większość osób sięgających po medyczną marihuanę stosuję ją w objawowym leczeniu bólu. Takim jak Ból pleców i pourazowego czy migreny i wielu innych oraz w walce z zaburzeniami snu czy depresji oraz neuropatią i stwardnieniem rozsianym. Skuteczność konopi w wymienionych dolegliwości jest bardzo różna, a liczba dowodów skuteczności medycznej marihuany jest coraz większa.

Marihuana jako lekarstwo – Jak ją stosować

Słysząc słowo „marihuana” najczęściej myślimy o jej paleniu. Alternatywnym sposobem stosowania dla palenia marihuany jest oparte na odparowywaniu czyli waporyzacja medycznej marihuany. Oferując pacjentom podobną prędkość początkowego działania oraz podobną jak i nie większą kontrolę w przyjmowanej dawki. Dziś mamy dostęp do kannabinoidowych środków zawierających kannabidiol i terpeny, które redukują skutki działania THC. Przykładem takiego środka jest Sativex, który należy uznać za pierwszy nowoczesny lek, który jest oparty na konopi i dostępny na receptę. Różne odmiany medycznej marihuany mają unikalną budowę chemiczną oraz różne metody przyjmowania marihuany mają wpływ na metababolizowanie jak i czas trwania jej efektów.

Dawkowanie marihuany jako lekarstwo

Racjonalne podejście do dawkowania medycznej marihuany opiera się na dobieraniu najmniejszych skutecznych dawek zapewniających pożądane zmniejszenie objawów lub ich ustąpieniu. „Najmniejsza skuteczna dawka” to mała oraz zmierzona i skontrolowana porcja, dzięki której udaje nam się uzyskać zamierzony efekt. Każdy dobiera dawkę według własnych potrzeb. 

Przechowywanie medycznej marihuany

Niezależnie od tego czy posiadasz suszone kwiaty czy sprasowany haszysz oraz nalewki i olejki czy wosk oraz kremy, istnieje wiele metod przechowywania medycznej marihuany. Dzięki którym zachowa one swoje właściwości przez długi czas. Konopiom jak i innym naturalnym produktom może zaszkodzić ekspozycja na wysoką temperaturę oraz powietrze i wilgoć czy światło. Dlatego wybierając składowania leków na bazie konopi oraz innych ziół należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki.

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości: 

Centrum Medyczne Fitokan 

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/ 

(kwalifikacja jest darmowa!) 

Zapraszamy również na naszego facebook 

https://www.facebook.com/fitokanpl/