Czy można stosować marihuanę w ciąży i podczas karmienia piersią?

 

Używanie marihuany podczas ciąży i karmienia piersią

Na pytanie czy można stosować marihuanę w ciąży, jest jedna odpowiedź. Jeśli używasz marihuany podczas ciąży, możesz narażać zdrowie swojego dziecka! Niektóre badania wskazują, że palenie marihuany, spożywanie ekstraktów konopnych zawierających THC lub pokarmów zawierających konopie może zwiększyć szanse dziecka na:

 • Problemy z rozwojem mózgu przed urodzenie
 • Poronienie
 • Przedwczesny poród
 • Mniejszą masę urodzeniową dziecka
 • Zaburzenia koncentracji i uwagi w wieku późniejszym, trudności szkolne

Badania sugerują, że ryzyko to wzrasta w przypadku kobiet w ciąży, które intensywnie używają marihuany. Jednak żadna ilość THC nie wydaje się bezpieczna, podobnie jak przy alkoholu w ciąży.

Używanie marihuany może również zaszkodzić twojemu zdrowiu. Co za tym idzie twojej ciąży, poprzez większe ryzyko:

 • Upadku z powodu zawrotów głowy
 • Doznania urazu, spowodowania wypadku komunikacyjnego z powodu upośledzenego osądu
 • Infekcji dróg oddechowych, przewlekłego niedotlenienia, co negatywnie odbija się na dobrostanie płodu
 • Większe ryzyko astmy i rozwoju alergii u dziecka

Możesz ulec pokusie używania marihuany, aby złagodzić poranne mdłości, czy zmniejszyć bolesne skurcze. Jednak ryzyko długoterminowe zdaje się przeważać nad krótkotrwałymi korzyściami.

Marihuana nie jest również odpowiedzią na depresję lub lęk podczas ciąży. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, poproś swojego ginekologa lub lekarza psychiatrę o bezpieczniejsze leczenie. Pomocne mogą być również zmiany stylu życia i diety.

Jeśli inni wokół ciebie palą lub waporyzują marihuanę, poproś ich, aby przestali. Bierne palenie może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, a dym marihuany zawiera wiele tych samych, niezdrowych substancji smolistych co opary tytoniu. Wdychanie „oparów” z e-papierosów może również narazić Cię na działanie szkodliwych chemikaliów. Lecz faktyczne działania niepożądane e-papierosów i liquidów poznamy dokładniej w najbliższych latach.

Po urodzeniu dziecka, unikaj marihuany, jeśli planujesz karmić piersią. Zawarte w nim marihuanie związki można przekazać dziecku z mlekiem matki.

Niektóre badania pokazują, że dzieci karmione piersią, których matki używają marihuany, są wolniejsze i mają problemy ze ssaniem.

Dlaczego używanie marihuany w ciąży jest ryzykowne?

Składnik marihuany, który powoduje odurzenie, substancja chemiczna o nazwie THC. Delta-9-tetrahydrokanabinol (delta-9-THC), może mieć bardzo negatywny wpływ na dziecko w łonie matki.

Także, na pytanie czy można stosować marihuanę w ciąży? Mówimy stanowcze Nie!

THC przechodzi przez łożysko, narząd, który odżywia Twoje dziecko tlenem i składnikami odżywczymi, nawet przez 6 dni po zupełnym odstawieniu marihuany!

Nie jest jasne, ile THC potrzeba, aby spowodować uszkodzenie rozwijającego się mózgu dziecka. Trzeba wziąć jednak pod uwagę że dzisiejsza marihuana ma więcej THC niż ta z poprzednich lat!

Grupy ekspertów, takie jak American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Twierdzą, że nadal nie wiedzą o wszystkich sposobach, w jakie używanie konopi podczas ciąży może być szkodliwe. Ponieważ potrzebujemy więcej badań, eksperci zalecają odstawienie marihuany, jeśli jesteś:

 • W ciąży
 • Planujesz zajść w ciążę
 • Karmisz piersią lub planujesz to robić

Oczywiście nawet medyczna marihuana nie jest bezpieczna, gdyż zawiera ona taki sam THC. Jak ta hodowana poza specjalnie przygotowanymi, profesjonalnymi uprawami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w odstawieniu marihuany, porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem lub udaj się do lekarza psychiatry. Jeżeli będziesz miała problemy, wypróbuj psychoterapię i terapię uzależnień, nie kieruj się radami pisanymi w internecie, szukaj pomocy u specjalistów.

 

Skutki uboczne stosowania marihuany podczas ciąży

W badaniu przeprowadzonym w Holandii stwierdzono, że 2,9% kobiet spróbowało konopi indyjskich w okresie dojrzewania i ciąży. Różne badania wykazały zaburzenia neurologiczne podczas rozwoju dziecka, którego matka jest przewlekłą palaczką marihuany. Różne badania wykazały, że narażenie na marihuanę w okresie prenatalnym wpływa na normalną reakcję na każdy bodziec wzrokowy, nasila drżące problemy z koncentracją i słabą moc pamięci z tą słabą zdolnością rozszyfrowania problemu. Stwierdzono również, że marihuana wiąże się z powolnym wzrostem dziecka w okresie prenatalnym. Niemowlęta, które były często poddawane działaniu marihuany w okresie prenatalnym, wykazywały objawy odstawienia, takie jak płacz przez bardzo długi dreszcz, a ponadto nie mogą spać. Niektóre badania sugerowały, że dziecko, które miało kontakt z konopiami w ciąży mają problem z koncentracją, ale nie oznacza to, że mają słabe IQ.   

Jednak żadne konsekwencje behawioralne ani rozmowy związane z nieprawidłowościami behawioralnymi nie ograniczały się do subiektywnych doniesień o stymulujących wynikach konsumpcji marihuany wśród ludzi. Oprócz tego zaobserwowano również zachowanie kopulacyjne samców myszy. Wiąże się to z wadami, takimi jak niska masa ciała i mniejszy obwód głowy. Przyjmowanie marihuany w znacznym stopniu wpływa i opóźnia rozwój płodu, niezależnie od konsumpcji innych czynników, takich jak picie, palenie tytoniu i zażywanie alternatywnych leków psychoaktywnych. Badanie wykazało, że marihuana ma prawdopodobne szanse na okaleczenie mózgu podczas rozwoju płodowego i powoduje przeszkody w procesie integralności neurofizjologicznej u dziecka.   

Podstawa, na której marihuana stała się głównym problemem, zależy od związku THC, który ma dostęp do przenikania przez łożysko i wpływa na proces rozwoju płodu. Niewiele naczyń krwionośnych płodu jest obecnych w kosmkach łożyska, które sięgają ściany macicy matki. Składniki THC obecne w marihuanie są zdolne do przenoszenia się z krwi matki przez błonę łożyska do obszaru kosmków. Dlatego wchodząc do THC, przechodzi przez pępowinę do płodu. 

 

Wpływ marihuany na płodność i zajście w ciąże

Badanie przeprowadzone na wydziale psychologii rozrodu na Uniwersytecie w Buffalo wykazało, że mężczyźni, którzy codziennie palą marihuanę. Mają znacznie mniejsze ilości płynu nasiennego, niską liczbę plemników i nietypowe zachowanie plemników. Których suma niekorzystnie wpływa na płodność. Plemniki palaczy marihuany wykazywały nietypowe zachowanie. Zamiast tego na początku są nadpobudliwe i a później powolne, zanim dotrą do jaja. W ogólnym przypadku plemniki stają się nadaktywne, gdy znajdują się w okolicy szyjki macicy dość blisko komórki jajowej. Plemniki pod wpływem THC stają się nadaktywne we wczesnym stadium, a następnie się wyczerpują. Nawet zwykli palacze marihuany doświadczyli spadku płodności. Impotencja jest obecnie kojarzona z marihuaną i stwierdzono również, że utrudnia wytrysk. Pogorszenie stanu kanalików nasiennych jąder może wyjaśniać przyczynę tego problemu.   

Uwidoczniono bezpośrednie hamowanie normalnego funkcjonowania komórek Leydiga przez konopie indyjskie. Negatywny wpływ marihuany spowodował niską liczbę plemników z powodu mniejszej syntezy. Raport na temat chronicznych palaczy marihuany wykazał 58% spadek ilości plemników bez znaczących zmian w LH i testosteronie. Kobiety palące marihuanę mają wysokie ryzyko niepłodności z powodu nieregularnych miesiączek. Składnik aktywny, THC, oceniano w narządach rozrodczych wraz z wydzieliną pochwową u kobiet palących marihuanę. Podobny wpływ THC zaobserwowano, gdy plemniki zostały wystawione na jego działanie w jądrach lub na zewnątrz. W płynie rozrodczym kobiet można ocenić składniki marihuany, nikotyny i innych leków. Palenie marihuany pozwala THC dotrzeć do jajowodu kobiety, a także jej szyjki macicy. Jeśli mężczyzna nie pali, ale kobieta pali, plemniki napotykają THC w pochwie, jajowodzie lub okolicy macicy. Co powoduje przemianę w męskie plemniki i zmniejsza produktywność hormonów gonadotropowych. Istnieją badania, które dowodzą, że przewlekłe zażywanie marihuany może prowadzić do nieprawidłowej owulacji. 

 

Umów wizytę i wypróbuj nowe możliwości:

Centrum Medyczne Fitokan

https://fitokan.pl/klinika-przychodnia/umow-wizyte/

(kwalifikacja jest darmowa!)

Zapraszamy również na naszego facebook

https://www.facebook.com/fitokanpl/